Lütfi ERTÜRK
lutfi.erturk@silivrihaberhatti.com
: 15 July 2021 - 16:17 569 okunma

BİR ZAMANLAR SİLİVRİ VE BALIKLARI

         1969 yılındaki  9. “Yoğurt Bayramı”nın  onur konuğu  Almanya’nın Sosyal Demokrat Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı (ve birkaç ay sonra da başbakanı/şansölyesi olan) Willy  Brandt’dı (1913-1992). O yıllarda daha  “Silivri Yoğurt Festivali” yoktu ve şenlik temmuz ayında bir pazar günü düzenleniyordu.

Etkinlikler başlamadan önce Brandt, bir kayıkla kılıçbalığı avına götürülmüştü. Ertesi gün rahmetli Münir Zeki Bircan’ın tek gazetemiz  olan “Silivri Ekspres”inde bununla ilgili bir yazı ve fotoğraf bulunuyordu:  Willy Brandt, ucunda birkaç istavritin sarktığı çapar oltası tutuyordu! Yazı; özet olarak, değerli  konuğun bir tek kılıçbalığı bile göremediğini, bunun yerine istavritle yetinmek zorunda kaldığını anlatıyordu. (Gazetenin sahibi ve başyazarı-tıpkı kendisi gibi-Silivri’nin en renkli kişilerinden biri ve en eski çarşı esnafından  olan  Bulcan Bircan’ın -‘Zafer Köşe’- ağabeyiydi.) Misafirin neden kılıçbalığı avlayamadığı konusunda Münir Abi’nin “şanssızlık” dışında bir yorumunu  anımsamıyorum.  Henüz  daha  “aşırı avlanma” ve  “deniz  kirliliği”  gündeme  gelmiyordu...

Bilindiği gibi, bir zamanlar Marmara’da 200’ü aşkın balık türü yaşarken, günümüzde utana - sıkıla  20  kadarını sayabiliyoruz!  Nedenini  bilmeyenimiz  yok:  Aşırı ve uygunsuz  araç ve yöntemlerle  avlanma ve deniz  kirliliği yüzünden balığın yok edilmiş olması!

1950’ler sonu - 60’lar başlarında ben ve arkadaşlarım sahilde balıkçıların kesip attığı  kocaman  kılıçbalıklarının  1  metrelik  kılıçlarıyla  “şövalyecilik“ oynardık !  (Şimdiyse Kuzey/Ege-Saroz’da ara sıra  yakalanan  kılıçbalıklarının boyu 1,5  metreyi ancak buluyor.)

 Köpekbalığı, fener ve kurbağa balıkları, keler, vatoz, tırpana, iskorpit,  lipsos, gelincik, kayabalığı gibi sıradan balık taifesi, ağları boşuna işgal eden  garip yaratıklar  olarak  balıkçılarca  denize atılır, iskele  dibinde  yarı-canlı halde dolanırlardı.  “Denizden babam çıksa yerim!” sözüne uygun olarak bugün  hepsi   bir  şekilde ( anlamak istemeyen için not: yani başka bir kimlikle) tüketiliyorlar !!!

Lezzetli balıklar çoktu.  Çoğunluğu Rumca adlar taşıyan  balıklarımızdan mezgit, ispari, hamsi, sardalye, istavrit, kolyoz, izmarit, menekşe, gümüş, zargana, mütevazı sofraları süslerdi. Daha kirlenmemiş derenin üzerindeki “Kısa Köprü”den olta atıp, fakirlerin bile tüketmediği, ama lezzetini bilen az kişinin yakaladığı yılanbalıkları ve iki derenin yakınında “serpme” denilen ağ atılarak tutulan kefallar vardı. Çinekop, lüfer, kofana, mercan, levrek, tekir, barbunya, palamut, torik, kalkan, karagöz, sinarit, uskumru, lagos, hani, iskina, kikla, karasarpa, mırmır gibi çoğu lezzetli ve bazıları pahalı balıklarla, ıstakoz, pavurya, böcek ve karides çeşitleri gibi deniz  kabukluları da elbette boldu.  Kalamar ve sübye de  vardı bir  zamanlar.  Lakerda, palamuttan değil, torikten yapılırdı!

 Balıkçılar gece el feneriyle dalgakırandan yarların altındaki Boşnakbahçe’ye kadar yürür ve kıyıda  taşlar arasında bol miktarda pavurya  tutardı.

Biz çocuklar balıkçılara özenerek, dilbalığını ya da yakın akrabası “pisi”yi,  kalın telden yapılan  ilkel  zıpkınlarla   avlardık ya da iki ayağımızı  ‘V’ biçiminde bitiştirip sığ suda yürür, balığın ayaklarımız arasında sıkışıp yakalanmasını sağlardık.

Analarımızın eski naylon çoraplarıyla “kepçe” yapar,  karidesin az gelişmişi olan “tekke”yi tutardık. “Tekke süzmek” adını verdiğimiz bu eylemin ardından bunların azını oltamızda yem olarak kullanır, çoğunu ayıklayıp çiğ yerdik. İskeledeki ‘dönemeçten’  dipteki  kırlangıçları görerek olta atardık. Oltanın ucuna ipek kumaş parçası takıp zargana avlamaya çalışırdık.

Dalgakırandan çıkarılan ve hemen orada bir teneke üzerinde pişirilip limon sıkılarak yenen midye hep popülerdi! (Bugün de denizimizin midyesi -bira eşliğinde- ve dip balıkları, tüm sakıncalarına karşın tüketilmekte!) O yıllarda istiridye ve tarak gibi çok lezzetli ‘deniz yumuşakçaları’nı  bile tatmıştık.

Kum midyeleri,  yani  ‘cikcikler’se, sonraki yıllarda İtalya’da makarna/spagetti sosuna katılmak üzere ihraç için taranırken,  balık  yatakları da   tarumar  edilecekti !  

Dönelim tekrar kılıçbalığına:

Balıkçılar büyük kayıkların (daha “Gırgır” denilen azmanlar yoktu!) burnuna 5 m kadar uzun ve 30-40 cm geniş kalaslar takıyordu. Bu kalasın üzerinde, elinde zıpkın tutan avcı oturuyor ve  öğlen saatlerinde su yüzüne uyumaya çıkan kılıçbalığını “gönder” denilen sopanın ucuna takılmış, uzun bir iple kayığa bağlı olan, etine batınca açılan “kulaklı” demir zıpkınla, arkadan yaklaşarak vuruyordu…

Kılıç ve kankası orkinos,  bir  zamanlar Marmara’da hüküm sürerken, uskumruyla  besleniyorlardı. Evet, uskumru lezzetli bir balıktı, ızgarası ya da iplere asılıp kurutularak “çiroz”u yapılırdı. Halkımız ve bu iki güzide balığımız  kılıç ve orkinos tazesini yerken, “çiroz”u (z.yağı/sirke/dereotu ile) damak ehli akşamcılar meze olarak tercih ederdi. (Uskumrunun Norveç’ten ithal edilen o sefil soydaşlarıysa, en ucuz balık, yani ‘fakir taamı’ olarak sofralarda henüz yer almamıştı, Eminönü’nde balık-ekmek olarak bile satılmıyorlardı !)

 Ne zaman ki, sorumsuz bazı kişiler jeneratörlerle çalıştırdıkları lambalarla, geceyi gündüze çevirerek  denizdeki uskumruları avlayıp bitirdiler, o zaman  kılıç ve orkinos Marmara’ya küsüp gitti!  Başka  insafsızlar da Silivri’nin değerli ‘taş’ balıklarını dinamitle avlayarak  bitirecekti !

Dünya denizlerinin en değerli kabuklusu ıstakoz Silivri’de de çokça bulunurdu. Bunları yakalamak için balıkçılar küfe kullanırdı. Istakozlar çeşitli nedenlerle bu küfelerin içine girerdi: Saklanma/korunma ve yuva yapma güdüsü, yiyecek arama, güneşin aydınlığından kaçma ya da sadece merak (Bu nedenleri her balıkçı farklı anlatır!).  İnatçı ıstakozları ve uyanık böcekleri  cezbetmek için küfelere  çoğu  zaman  güneşte  kurutulmuş   ya  da  çiğ  işkembe  şeritleri  yerleştirilirdi.

Bu seçkin balıkları ve kabukluları herkes tüketemezdi doğal olarak. Hafta sonları İstanbul’dan varlıklı  insanlar gelirdi kasabamıza. Çoğunluğu “gayrimüslim” ya da “azınlık“ diye adlandırılan bu konuklar, günümüzde iskele ve mendirek arasında bulunan çay bahçelerinin tam ortasında yer alan “Belediye Gazinosu”na -sonradan “Orta Gazino” denilecek-  gelir, buradan denize girer; çeşitli mezelerin, defne yapraklı kılıç şişin, ıstakozun ya da diğer mevsim balıklarının tadını çıkarır, rakı ya da şarabını içer, iskele tarafındaki bahçede akordeonla, ya da pikaplarında moda şarkılar çalarak eğlenir ve şezlonglarda yatarak güneşlenip, dinlenirlerdi. Biz  Silivri çocukları ve gençleri; onları, bahçeyi sahil yolundan ayıran parmaklığa abanarak hayranlıkla izlerdik. Bir süre sonra, eğlenmesini iyi bilen bu insanlar gelmez oldu. Nedenini ancak büyüyünce öğrenecektim:  Onlar başta Yunanistan ve İsrail olmak üzere, Fransa, ABD, Kanada, Arjantin gibi ülkelere göç etmişlerdi...

(Belediye Gazinosu’nun iki yanındaki bahçe, daha çok memur ailelerinin ve kıyı <“Yalı”> sakinlerinin tercih edeceği, <“Kale”> hanımlarının daha pek görülmediği ilk çay bahçemiz olacaktı.)

Artık Silivri’nin yeni ziyaretçileri vardı: Onlar İstanbul’un gecekondu semtlerinden kalkıp, hafta sonunda (çoğu yer bulabilmek için cuma akşamından) aralarında kamyonlar da olan her çeşit motorlu araca doluşarak İstanbul’un başlıca sayfiyelerinden Silivri’ye geliyorlar ve kumsala yayılıyorlardı. Doğallıkla  gelir  düzeyleri Belediye Gazinosu’nda ya da ‘Plaj Gazinosu’nda  yemeye  uygun değildi. Bütün hafta atölyelerde, fabrikalarda çalışıp yorulan, gecekondularda ya da konforsuz varoş apartmanlarında yaşayan bu insanlar elbette dinlenceyi  hak ediyorlardı.  (Yeter ki  sağlıkla  ve denizimizle  kumsalımızı  kirletmeden  evlerine  dönsünler ve  yine  gelsinlerdi !)

Silivri’deyse bütün hafta  özveriyle çalışıp yorulan biri vardı: Dr. Cemal Kozanoğlu !  Yazın, özellikle hafta sonu Silivri’de cankurtaran sesinden geçilmezdi!  Şimdi artık çok şükür İstanbullu konuklardan boğulanlar azaldı! ‘Güneş çarpması’na karşı da bilinçlenildi. Bir zamanlar Hükümet Tabibi, sonra -daha Devlet Hastanesi yoktu- Sağlık Merkezi’nin Baştabibi olan babamın hafta sonları yeterince dinlenemeyişinin  bir nedeni de Silivri balıklarıydı:  Adları ‘trakonya’, ‘horozbina’, ‘iskorpit’, ‘tırpana’ ya da ‘kurbağa balığı’ olan bu yaratıklar Silivri Koyu’nda kitleler halinde denize giren tatilcilere dikenlerini  batırır  ve onların  şiş ayaklarıyla sekerek, topallayarak  dertlerine deva aramalarına yol açardı.  Bu “çarpan balıkların” artık görülmemesi,  hastanelerdeki  nöbetçi  doktorların  işini  de epey  kolaylaştırmış  olmalı…

                                                                                                 KK,  2011/12loading_image

YASAL UYARI:Yayınlanan köşe yazısının tüm hakları Yazara aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece Silivri Haber Hatti tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir

GÖSTERİLEN YORUMLAR (0)
Yazarın Diğer Yaziları
BİR ZAMANLAR SİLİVRİ VE BALIKLARI 7/15/2021 4:17:37 PM 569 defa okundu.
FRİJİDERDEN BUZDOLABINA (Misafir Kalemler Kemal Kozanoğlu yazıları 2) 7/8/2021 11:04:46 PM 401 defa okundu.
SİYAHİ BALIKÇI (öykü) 6/29/2021 11:44:43 AM 803 defa okundu.
Cinayeti gördüm 5/17/2021 10:03:55 PM 491 defa okundu.
Saha da(!) 5/15/2021 7:49:02 PM 210 defa okundu.
Denize bırakılan mektuplar! 5/14/2021 4:00:20 PM 237 defa okundu.
Takdir-i İlahi 5/8/2021 9:36:21 PM 312 defa okundu.
Trak Efsanesi 2 5/6/2021 10:22:10 PM 224 defa okundu.
Çeşme 5/2/2021 3:17:31 PM 340 defa okundu.
Aramızda… 4/25/2021 10:56:37 PM 248 defa okundu.
Traklar (Kara Ormanın Büyüsü) 4/17/2021 9:00:22 PM 283 defa okundu.
Muktedir!.. 4/14/2021 11:10:27 PM 269 defa okundu.
Ne geçmiş tükendi, Ne Yarınlar... 4/10/2021 4:40:05 PM 330 defa okundu.
Sarhoşum ah düşünmekten 4/2/2021 10:39:30 PM 716 defa okundu.
Sokaktaki Trajedi... 3/30/2021 9:49:43 PM 325 defa okundu.
Sucu Mümin Çengel 3/24/2021 6:27:41 PM 688 defa okundu.
Osman Onbaşı (Girgin) 3/22/2021 4:37:43 PM 589 defa okundu.
Belediyede Kesişen Yollar 3/20/2021 10:15:55 PM 978 defa okundu.
Canavar Muharrem… 3/16/2021 6:52:05 PM 965 defa okundu.
Behice Abla (Erdeniz) 3/12/2021 6:19:12 PM 1017 defa okundu.
Kunduracı Ali (Alestro) 3/10/2021 6:42:11 PM 533 defa okundu.
Kara Haydar 3/6/2021 7:24:35 PM 563 defa okundu.
Kuzey Ormanları 3/2/2021 9:40:00 PM 314 defa okundu.
Eskici Mehmet 2/28/2021 5:37:11 PM 486 defa okundu.
Naylon Necmi 2/27/2021 7:39:30 PM 506 defa okundu.
Deli Rıfat 2/25/2021 6:58:39 PM 458 defa okundu.
Hasan... (kel, kör, kömürcü, eşkıya) 2/23/2021 6:27:46 PM 399 defa okundu.
Kestaneci Sadi.. 2/20/2021 9:49:13 PM 426 defa okundu.
Buzdan Prizmada 3 Kadın 3. Bölüm FATOŞ 2/7/2021 3:12:25 PM 365 defa okundu.
Demokratik Cumhuriyet 2/6/2021 9:24:46 PM 278 defa okundu.
Buzdan Prizmada 3 Kadın ( 2. Bölüm) 2/3/2021 11:36:49 AM 410 defa okundu.
Buzdan Prizmada Üç Kadın! 1/31/2021 8:36:26 PM 595 defa okundu.
Terzi Ve Belediye Başkanlığı 1/20/2021 9:28:00 PM 344 defa okundu.
Uçan Adam 1/15/2021 6:13:02 PM 456 defa okundu.
Bugün Bize Hoş Geldiniz!.. 1/13/2021 8:49:13 PM 402 defa okundu.
İyi ki Varsınız! 1/2/2021 7:50:17 PM 435 defa okundu.
Kiraza gitmek isteyenler şöyle yanda dursun! 12/7/2020 1:26:12 PM 314 defa okundu.
Tabip Sen Elleme Benim Yaramı 11/4/2020 5:19:51 PM 964 defa okundu.
Kırmadan Dökmeden… 11/2/2020 12:52:01 PM 416 defa okundu.
Kızkapan Sokağı 10/23/2020 12:21:06 PM 1239 defa okundu.
Köylü Pazarı 9/12/2020 7:10:09 PM 432 defa okundu.
30 Ağustos Anlatırken… 8/31/2020 1:54:03 AM 411 defa okundu.
Eğri eğri doğru doğru 7/28/2020 12:28:04 PM 448 defa okundu.
Ortak Payda Atatürk!... 6/30/2020 12:08:08 AM 521 defa okundu.
Ayasofya Samimiyetsizliği 6/15/2020 12:29:37 AM 506 defa okundu.
Mayıs Ayını Anlamak 5/31/2020 4:31:09 PM 457 defa okundu.
27 Mayıs Kriptosunu Anlamak! 5/28/2020 2:01:25 AM 474 defa okundu.
SWAPLARKEN SIVAZLAMA 5/26/2020 10:53:13 AM 557 defa okundu.
Yalancı Baharların Tarım Ülkesiyiz.. 5/25/2020 5:53:59 PM 720 defa okundu.
Çınar Ağacının Gölgesinde 5/16/2020 5:25:33 PM 819 defa okundu.
Hediye Paketi 5/12/2020 10:05:13 PM 809 defa okundu.
Masallar Farklıydı! 5/10/2020 11:53:25 PM 636 defa okundu.
Özgürlüğün Anavatanı Trakya!... 5/3/2020 9:53:27 PM 622 defa okundu.
“Hiçbir Şeyden Çekmedi”… 4/30/2020 10:57:39 PM 533 defa okundu.
Korona Günleri 4/26/2020 9:13:55 PM 487 defa okundu.
Memleketim! 4/24/2020 4:10:13 PM 906 defa okundu.
Umursamak! 4/22/2020 10:34:27 PM 526 defa okundu.
Maske 4/14/2020 10:35:27 PM 510 defa okundu.
Tekâlif-i Milliye 4/7/2020 7:49:28 PM 708 defa okundu.
Hissettirmek 3/31/2020 11:50:25 PM 814 defa okundu.
10 yıl önce 5 yıl sonra 2/26/2020 8:51:04 PM 598 defa okundu.
Konfüçyüs ve Bizim Erdem 1/13/2020 11:02:08 PM 971 defa okundu.
Kanalist 12/27/2019 11:14:27 PM 854 defa okundu.
SDP'li olmak 12/17/2019 11:25:42 PM 830 defa okundu.
Keşke Sorabilseydik! 12/13/2019 10:44:26 PM 803 defa okundu.
Marks Çevreci miydi? 12/4/2019 9:56:53 PM 553 defa okundu.
Çıvgar 11/30/2019 11:55:56 PM 704 defa okundu.
İnce Ayar 11/29/2019 10:45:56 PM 597 defa okundu.
Biri Kalksın ve Sadece Gerçekleri Söylesin! 11/20/2019 8:24:06 PM 672 defa okundu.
Bakış Açısı 11/18/2019 10:08:00 AM 745 defa okundu.
Çevir kazı yanmasın 11/14/2019 10:10:17 PM 637 defa okundu.
Kazanımı Olmayan Parti 11/13/2019 12:10:08 AM 659 defa okundu.
Kapalıyız Hemşerim! 11/8/2019 10:14:08 PM 604 defa okundu.
Geçmişinizi bizde bulabilirsiniz! 10/28/2019 11:00:41 PM 822 defa okundu.
İnsanları Balık Hafızalı ,Zannetmeyın! 10/26/2019 11:17:56 PM 1050 defa okundu.
Temayüle Tahammül Gerekiyor! 10/25/2019 8:59:46 PM 690 defa okundu.
Siyaset Pazarı 10/24/2019 12:35:56 AM 891 defa okundu.
Dejavu! (Bunun bir öncesi de vardı) 10/19/2019 2:28:40 PM 765 defa okundu.
Neredesin sen 9/30/2019 10:53:20 PM 761 defa okundu.
Lüks Kamarada Kimler Oturur 9/23/2019 10:16:41 PM 638 defa okundu.
Trio! 8/16/2019 11:56:43 PM 892 defa okundu.
Sigaranın Dumanına Sarsam Saklasam Seni 8/5/2019 10:36:53 PM 717 defa okundu.
Konser Değil Festival 7/26/2019 10:36:12 AM 1008 defa okundu.
Yediye On Kala 7/18/2019 11:44:05 PM 798 defa okundu.
Suç ve Ceza 7/11/2019 10:36:42 PM 875 defa okundu.
100. Gün Yazıları 7/10/2019 7:15:47 PM 712 defa okundu.
Feda Yılı 7/4/2019 12:58:43 AM 738 defa okundu.
Sarmaş Dolaş 6/30/2019 1:13:22 PM 738 defa okundu.
İki Muhafazakâr 6/28/2019 12:39:55 AM 762 defa okundu.
Ekrem Arası Özcan! 6/13/2019 10:42:38 PM 799 defa okundu.
Hallarımız böyledir! Rivayet Sanılmaya… 6/3/2019 5:00:35 PM 958 defa okundu.
Matruşka! 5/20/2019 11:14:58 PM 739 defa okundu.
Ters Köşe 5/17/2019 11:57:55 PM 721 defa okundu.
Kapın Her Çalındığında 5/10/2019 11:35:58 PM 729 defa okundu.
Hiç düşündünüz mü? 5/6/2019 11:43:51 PM 630 defa okundu.
Balık Hafızalı 5/5/2019 11:06:34 PM 686 defa okundu.
21. yüzyılda Meşrutiyet 4/29/2019 11:36:52 PM 789 defa okundu.
Neyin Peşindesiniz! 4/28/2019 5:04:31 PM 756 defa okundu.
İmamın Oğlu 4/20/2019 6:54:13 PM 1040 defa okundu.
Mazbata verildi mi? Alındı mı? 4/18/2019 12:31:52 PM 661 defa okundu.
Burası Burkina Faso’mu? 4/14/2019 4:21:53 PM 691 defa okundu.
Ateş Altında 4/9/2019 9:46:14 PM 779 defa okundu.
Aşkla Yürüyenler 4/7/2019 11:22:44 PM 1084 defa okundu.
Fire... 4/4/2019 10:27:00 PM 734 defa okundu.
Hoş geldin Volkan Yılmaz! … 4/3/2019 10:32:01 PM 828 defa okundu.
Gidenler… 4/2/2019 9:58:12 PM 777 defa okundu.
Casuslar Savaşı 3/27/2019 9:07:04 PM 919 defa okundu.
Son Mektup 3/26/2019 10:46:07 PM 877 defa okundu.
Yarından Sonra 3/25/2019 11:27:56 PM 1025 defa okundu.
Kâinatın Aynası 3/24/2019 10:10:12 PM 726 defa okundu.
Horoz Şekerim! 3/23/2019 5:31:21 PM 698 defa okundu.
Haramilerin Saltanatı 3/21/2019 11:28:36 PM 1021 defa okundu.
Resmen Kafa Yapıyor 3/20/2019 11:38:33 PM 713 defa okundu.
Manipüle Edilmek 3/16/2019 10:12:31 PM 780 defa okundu.
Şaibe-i Zevâl ve Fenâ 3/14/2019 11:55:40 PM 760 defa okundu.
İnsan Ürkmesi 3/13/2019 9:07:58 PM 785 defa okundu.
Sömürünün Verdiği Huzur! 3/12/2019 9:38:42 PM 920 defa okundu.
Suriyeli ile Korkuturken… 3/11/2019 11:37:50 PM 863 defa okundu.
CHP işçi sınıfına nasıl bakıyor 3/11/2019 8:34:36 PM 805 defa okundu.
Yürümüyor işte! 3/11/2019 12:33:00 AM 829 defa okundu.
Silivri Muz Cumhuriyeti mi? 3/9/2019 10:33:23 PM 982 defa okundu.
Arşiv Yalan Söylemez 3/6/2019 9:17:41 PM 773 defa okundu.
Gazoz olma Efsane ol! 3/5/2019 2:25:36 PM 885 defa okundu.
Bir Bardak Su! 3/1/2019 7:28:10 PM 1264 defa okundu.
Sokağımdaki Filozof 2/25/2019 8:47:31 PM 684 defa okundu.
Çağrı!... 2/24/2019 2:10:26 PM 689 defa okundu.
Güzel Yüzler Operasyonu 2/19/2019 2:17:27 PM 755 defa okundu.
Tıpış Tıpış 2/16/2019 2:59:05 PM 1137 defa okundu.
Güveniniz sizi hedefe taşıyacaktır 2/14/2019 8:31:40 PM 725 defa okundu.
Rüştün İspatı... 2/10/2019 10:21:32 PM 848 defa okundu.
Kenan Ağabeyden Mektup Var ( Kestane mi ki bu? Çizesin) 2/9/2019 6:49:04 PM 1290 defa okundu.
Tüm Şehir Sana Küstü 2/8/2019 10:24:39 PM 2588 defa okundu.
Sağduyu 2/3/2019 11:44:07 AM 895 defa okundu.
Fırtına Öncesi 2/1/2019 11:42:29 PM 1000 defa okundu.
Hata Yapma Özgürlüğü 1/29/2019 7:35:44 PM 1283 defa okundu.
Mezbele 1/23/2019 8:29:02 PM 889 defa okundu.
Kuyruk Acısı 1/18/2019 9:44:04 PM 723 defa okundu.
Bilmem ki şimdi sana ne demeli? 1/12/2019 7:40:45 PM 1016 defa okundu.
Kalem-i Efkâr. 1/2/2019 8:03:58 PM 796 defa okundu.
Üçüncü Yol 1/1/2019 7:05:13 PM 885 defa okundu.
E, Abi? 12/1/2018 7:56:38 PM 1127 defa okundu.
Şimdi Se.mek Zamanı 11/18/2018 11:55:31 PM 745 defa okundu.
Mağdur!... 10/20/2018 6:02:07 PM 1685 defa okundu.
İşte bu! 10/19/2018 5:53:03 PM 941 defa okundu.
Pankart Savaşları... 10/13/2018 1:15:08 AM 1234 defa okundu.
Tellaliye 10/11/2018 1:05:39 AM 910 defa okundu.
Kayyum!... 10/7/2018 10:20:15 PM 919 defa okundu.
10.Yıl 9/10/2018 10:33:03 PM 915 defa okundu.
Kesişme! 8/13/2018 11:04:33 PM 906 defa okundu.
2-Ağustos-1492 8/2/2018 11:52:14 PM 751 defa okundu.
Sürtünmekten Keyif Alanlar 7/27/2018 11:59:48 PM 942 defa okundu.
Yalancı Baharlar 7/25/2018 12:33:14 AM 710 defa okundu.
Kapalı Kapılar Açılmadan 7/19/2018 11:33:06 PM 1159 defa okundu.
Kara Dutun Lekesi 7/5/2018 11:52:15 PM 964 defa okundu.
Hesap İşleri 7/3/2018 7:13:02 AM 802 defa okundu.
Şifre Kek! 6/26/2018 10:38:20 AM 1085 defa okundu.
Hesap Adamı 6/21/2018 3:01:35 PM 851 defa okundu.
Geçmeden Bor’un Pazarı 6/13/2018 11:04:12 AM 800 defa okundu.
Gökyüzü Cinayetleri 6/6/2018 9:33:38 PM 786 defa okundu.
Taklitçi 5/23/2018 10:23:11 PM 1073 defa okundu.
Parlament Mavisi 5/21/2018 10:44:05 PM 964 defa okundu.
Çok Vefalı Bir Sarışın… 5/19/2018 10:27:55 PM 905 defa okundu.
Silivri CHP’yi Gören Var mı? 5/13/2018 10:03:43 PM 1053 defa okundu.
Ne İş olsa yaparım ağabey(!)… 5/11/2018 10:48:55 PM 902 defa okundu.
Dakika bir, Gol bir (!) 5/9/2018 9:10:09 AM 1053 defa okundu.
Ombudsman ve Oksimoron 4/30/2018 10:43:38 PM 902 defa okundu.
Abdl…. 4/28/2018 4:25:04 PM 962 defa okundu.
Kurultaydan Sonra!... 2/7/2018 10:05:20 PM 1715 defa okundu.
Dünür 2/4/2018 11:32:30 PM 1360 defa okundu.
CHP’yi Zedelemek! 2/2/2018 11:31:07 AM 1141 defa okundu.
Değişmeyen Tek Şey CHP 1/7/2018 12:50:00 AM 1276 defa okundu.
Makyaj 12/14/2017 7:40:47 PM 1273 defa okundu.
2 Numara Nazif... (şehir efsaneleri 11) 12/6/2017 2:56:03 PM 1708 defa okundu.
Sektör 11/19/2017 10:16:32 PM 1326 defa okundu.
Borç Senedi de İmzalatsaydınız 11/14/2017 6:52:11 PM 2611 defa okundu.
3. Dönem hazırlıkları 11/6/2017 11:17:07 PM 1126 defa okundu.
Gel, gizli gizli… 11/3/2017 5:16:09 PM 1258 defa okundu.
Süt Tozundan Füzeler Yapmak… 10/8/2017 2:09:12 PM 1395 defa okundu.
CHP’deki Feodalizm… 10/1/2017 3:22:42 PM 1198 defa okundu.
Yöntem 9/19/2017 11:00:33 PM 1464 defa okundu.
Okumuş Amele 9/12/2017 11:35:06 AM 1407 defa okundu.
Vasiyetname 9/8/2017 1:54:59 PM 2953 defa okundu.
Kimyager! 9/7/2017 12:03:09 PM 1401 defa okundu.
Şeytanın Aklına Gelmez 8/31/2017 2:59:33 PM 2494 defa okundu.
Değişen Bir Şey Yok 8/28/2017 12:18:31 PM 1097 defa okundu.
Bir Ağustos Akşamı 8/6/2017 3:42:17 PM 1307 defa okundu.
Meslek Erbabı 7/26/2017 2:08:09 PM 1462 defa okundu.
Kekleme Sanatı 7/25/2017 11:56:56 AM 1175 defa okundu.
Sağduyu 7/21/2017 11:21:01 AM 1211 defa okundu.
15 Saatte Çanakkale… 7/15/2017 12:16:17 AM 1310 defa okundu.
Gide gide bir söğüde dayandım… 7/5/2017 5:06:42 PM 1485 defa okundu.
Anlar 5/26/2017 11:17:49 AM 1387 defa okundu.
Yılanı Öldürseler 5/21/2017 10:45:21 AM 1280 defa okundu.
Hiçlik… 5/15/2017 9:55:17 PM 1336 defa okundu.
Üst Akıl 4/30/2017 1:00:33 AM 1293 defa okundu.
Bir aşk için ölünür mü? 4/16/2017 6:15:48 PM 1438 defa okundu.
Neden, Hayır Demeliyiz? 4/2/2017 10:23:45 AM 1470 defa okundu.
Çin, Komünist Değil Artık! 3/31/2017 11:46:08 PM 1347 defa okundu.
Günlük 3/25/2017 11:45:49 PM 1371 defa okundu.
Markaj 3/14/2017 10:46:59 PM 1484 defa okundu.
Kişiselleştirme! 3/7/2017 10:55:33 PM 1384 defa okundu.
Sabote! 3/1/2017 10:32:39 AM 1419 defa okundu.
Beni Kategorize Etme! 2/16/2017 11:04:47 PM 1569 defa okundu.
Hepimizi öldürecek misin Reis? 2/14/2017 4:45:58 PM 2531 defa okundu.
Evet mi, Hayır mı? 1/26/2017 2:39:13 PM 1714 defa okundu.
Ne diyebiliriz ki? 1/17/2017 8:27:35 PM 1622 defa okundu.
95 Yıldır Dış Mihrak! 12/23/2016 12:18:14 PM 1489 defa okundu.
Hoşçakalın 12/4/2016 8:37:35 PM 2065 defa okundu.
“Y” Kromozomu 11/2/2016 6:23:42 PM 1815 defa okundu.
İki Yanlış Bir Doğruyu Götürür… 10/2/2016 1:08:29 PM 1857 defa okundu.
Sarmal 9/22/2016 8:06:32 PM 2056 defa okundu.
Şahlar ve Atlar 9/8/2016 12:44:03 PM 1931 defa okundu.
Kutsal Manda 9/2/2016 2:11:44 PM 2146 defa okundu.
Arşiv Unutmaz 8/18/2016 12:51:54 AM 1845 defa okundu.
Parapsikoloji 8/14/2016 1:44:25 PM 1765 defa okundu.
An Gelir 7/23/2016 4:03:06 PM 2211 defa okundu.
Paşazadeler ve Kazandibi 6/9/2016 7:24:51 PM 1954 defa okundu.
Üzüldüğün Şeye Bak 5/18/2016 9:56:06 AM 2916 defa okundu.
İlim misin, film misin? 5/9/2016 12:13:10 PM 1766 defa okundu.
Kırmızı Pazartesi 5/2/2016 10:50:00 PM 1776 defa okundu.
Müfredat 4/28/2016 12:38:52 AM 1696 defa okundu.
Yol Hikâyeleri (Sarayköy) 3/8/2016 9:44:48 PM 1827 defa okundu.
Şehir Efsaneleri 7 - Turgut Bingöl 2/15/2016 10:32:38 PM 2747 defa okundu.
Bu neyin kafası böyle? Neyin öfkesi? 2/14/2016 9:57:09 PM 2763 defa okundu.
Rahman ve Rahim olan… 1/9/2016 9:35:57 PM 2137 defa okundu.
Noel Baba Ritüeli 1/3/2016 11:51:44 PM 2178 defa okundu.
Bülbülün Çektiği Dil(i) Belasıdır 12/25/2015 12:54:09 AM 1634 defa okundu.
Issızlaştırma 12/3/2015 7:10:03 PM 1893 defa okundu.
Allah Dağına Göre Kar Verir… 11/12/2015 5:22:33 PM 2160 defa okundu.
Fay Hattı Gibisin 11/8/2015 11:44:27 AM 1971 defa okundu.
2 Kasım Sabahı 11/1/2015 11:46:53 PM 1963 defa okundu.
Tahir Adlı Ağustos Böceği 10/14/2015 10:33:02 PM 2067 defa okundu.
Porto Maçango 8/21/2015 12:16:17 AM 2291 defa okundu.
Yoğurt lekelendi... 8/9/2015 9:00:47 PM 2281 defa okundu.
Film Gibi 7/24/2015 11:10:25 AM 2270 defa okundu.
İftiharlı İftarlar 7/15/2015 1:24:19 AM 2056 defa okundu.
Tarih Tekerrürden İbaret 6/17/2015 4:05:20 PM 2067 defa okundu.
Nostalji Rüzgârı 6/15/2015 12:33:10 PM 2198 defa okundu.
ORGANİZE iŞLER 6/1/2015 9:28:14 AM 2091 defa okundu.
İmamın Çocukları 5/27/2015 10:00:39 PM 2631 defa okundu.
Basiretsizlik… 5/7/2015 10:32:29 PM 2059 defa okundu.
Mesafe Kısa İkramiye Büyük 5/3/2015 11:52:30 PM 1924 defa okundu.
UZAY GEMİSİ ( Yol hikayeleri 4) 5/2/2015 12:32:02 PM 2088 defa okundu.
Gece yolculuğu (İstek üzerine) 4/29/2015 9:48:52 PM 2095 defa okundu.
Su'yun Hikayesi 4/26/2015 11:01:48 PM 1882 defa okundu.
Mülki Amir... 4/22/2015 11:27:26 PM 2912 defa okundu.
Referanduma Gidelim… 4/17/2015 10:36:43 PM 2159 defa okundu.
Tuzakçı İspanya’da 3/21/2015 12:19:22 PM 2104 defa okundu.
Şaka Gibi 3/10/2015 9:51:55 PM 2509 defa okundu.
Alibeyliler… 3/5/2015 11:24:19 PM 2181 defa okundu.
Özcan yılı 3/3/2015 8:59:54 AM 1994 defa okundu.
Bağcıyı Dövmek 2/25/2015 10:33:07 PM 2261 defa okundu.
Şehir Efsaneleri 2/21/2015 11:29:51 AM 3350 defa okundu.
Tabak 2/20/2015 12:17:01 PM 1831 defa okundu.
Senihe Sultan (Sarıbaşak) 2/15/2015 5:45:55 PM 5830 defa okundu.
Büyük Resim 2/8/2015 10:37:36 AM 2384 defa okundu.
Kanıtı Olmayan Gerçekler! 1/30/2015 11:09:14 AM 2372 defa okundu.
Suçluluk psikolojisi 1/25/2015 11:41:47 PM 2622 defa okundu.
Daha Algılayamadınız mı? 1/24/2015 12:51:12 AM 2813 defa okundu.
Kahpe Bizans 1/9/2015 11:21:22 PM 2227 defa okundu.
Hırsız Vaaar! 1/1/2015 10:06:21 PM 2839 defa okundu.
SEN KIMSEYI SEVEMEZSIN 12/29/2014 12:56:46 PM 2368 defa okundu.
Timur’un Filleri 12/23/2014 1:18:21 AM 2407 defa okundu.
Kim, Kim, Kim? 12/16/2014 9:44:27 PM 1920 defa okundu.
Hatasız Kul Olmaz 12/11/2014 10:39:18 PM 2692 defa okundu.
Jakobenler Kulübü 12/11/2014 12:07:18 AM 2714 defa okundu.
Dilin kemiği yoktur ama etiği vardır 12/6/2014 6:22:05 PM 2500 defa okundu.
Yine Aylardan Kasım 11/25/2014 9:17:32 PM 3143 defa okundu.
Sustum! 11/18/2014 10:50:36 PM 2783 defa okundu.
Misyoner 11/13/2014 8:36:48 AM 2740 defa okundu.
Ne yazık ki Salon boştu! 11/6/2014 11:45:49 PM 2406 defa okundu.
Duvara Karşı 11/1/2014 10:12:20 PM 2641 defa okundu.
Denge 10/27/2014 11:55:18 PM 2266 defa okundu.
Gülümseten Bütçe 10/20/2014 11:54:54 PM 2244 defa okundu.
Biat... 10/12/2014 9:56:41 PM 3607 defa okundu.
Ali Dayımın Köpeği 10/9/2014 1:17:34 AM 2788 defa okundu.
Suruç yıldızı 9/28/2014 12:05:01 PM 2653 defa okundu.
Bekçi Firarda 9/23/2014 9:59:45 PM 2481 defa okundu.
Değişen bir şey yok… 9/19/2014 11:28:06 PM 2961 defa okundu.
Yakarım.. 9/13/2014 11:54:43 AM 3652 defa okundu.
Eylül'de Gel 9/12/2014 2:07:04 PM 2252 defa okundu.
Mümin Tuğlu Hocama Borcumu Ödemek İstiyorum 9/9/2014 11:24:58 PM 3314 defa okundu.
Vahşi kapitalizmin kucağındaki çocuk 9/4/2014 10:39:40 PM 2683 defa okundu.
Erkekler Ağlamaz 8/29/2014 11:08:42 PM 2255 defa okundu.
Şimdi Sünnet Zamanı (Nostalji yazıları) 8/27/2014 11:07:10 AM 2540 defa okundu.
Cemal Reisin Sandalı 8/22/2014 3:18:31 PM 3056 defa okundu.
Nostalji yazıları serisi… 8/19/2014 8:02:23 PM 3391 defa okundu.
İdare ettirme sanatı 8/12/2014 10:57:37 PM 2795 defa okundu.
O gidecek de ya siz! 8/10/2014 9:06:23 PM 3169 defa okundu.
Paylaş ki Kardeş şehrin Olsun 8/7/2014 9:19:07 AM 2380 defa okundu.
Büyük Aile Eğlendi 8/3/2014 11:00:19 PM 2966 defa okundu.
Demokrasi üstü az faşizm… 7/29/2014 12:50:20 PM 2948 defa okundu.
2 Yıl Önce Bu gün 7/24/2014 1:10:19 PM 2281 defa okundu.
Yıl 1918 7/16/2014 10:57:23 AM 3235 defa okundu.
Ortaya Karışık 7/12/2014 11:06:55 PM 3149 defa okundu.
Atam İzindeyiz... 7/9/2014 10:10:48 PM 3286 defa okundu.
Ayrılık göründü falda 7/6/2014 7:00:43 PM 2559 defa okundu.
SAHİBİNİN SESİ 6/27/2014 11:31:44 PM 3008 defa okundu.
BİZİM EKMEL 6/18/2014 10:36:12 PM 3172 defa okundu.
Kadersiz Şehrin Kedersiz İnsanları 6/15/2014 11:02:52 PM 2737 defa okundu.
Faşizm Tanrılaştırır... 6/1/2014 8:24:52 PM 2492 defa okundu.
Bizi Soma Hukuku Kurtarır 5/18/2014 5:43:35 PM 2664 defa okundu.
Umuda Yolculuk Düştü… 5/9/2014 9:22:05 PM 2538 defa okundu.
AYDIN OLMAK 5/8/2014 9:26:06 PM 2562 defa okundu.
Ne bu şimdi,bir itiraf mı? 5/2/2014 8:58:55 PM 2900 defa okundu.
Outlet Düşünceler 4/29/2014 10:31:42 PM 2670 defa okundu.
Bağlı Hayatlar 4/24/2014 9:58:52 PM 2426 defa okundu.
Her İşe İsmail 4/19/2014 10:30:35 PM 2616 defa okundu.
Ben Kınamıyorum 4/9/2014 1:03:10 AM 2735 defa okundu.
Ağustos Kuyuları 4/5/2014 9:22:13 PM 3413 defa okundu.
Yastık altı hikayelerim 4/4/2014 11:08:38 PM 2868 defa okundu.
Badem Ağacının Çiçeği 4/3/2014 9:05:19 PM 2489 defa okundu.
Analitik, Analiz ve Komplo Teorisi 4/1/2014 10:18:56 PM 2518 defa okundu.
Siz İkna Olmayın... 3/26/2014 10:24:42 PM 2812 defa okundu.
Tilki ile Çakal 3/24/2014 1:04:26 PM 7806 defa okundu.
POTAMYALI 3/21/2014 10:18:44 AM 2680 defa okundu.
Komik şeyler oluyor 3/19/2014 5:15:22 PM 2750 defa okundu.
İmamın Kayığı 3/10/2014 7:59:54 PM 3061 defa okundu.
Kadın Kotası 3/6/2014 11:48:31 PM 3491 defa okundu.
Para Düdük ve Film 3/5/2014 6:03:47 PM 2770 defa okundu.
FİLM GİBİ 2/28/2014 2:39:54 PM 3248 defa okundu.
Kuklacı 2/25/2014 10:50:56 PM 3196 defa okundu.
Bir dostumun söylemleri ile CHP… 2/20/2014 1:58:03 PM 2895 defa okundu.
Schindler'in Listesi 2/18/2014 2:47:35 PM 3418 defa okundu.
Duvara Karşı 2/15/2014 11:23:23 AM 3446 defa okundu.
Algılama Yöntemi 2/6/2014 11:36:47 AM 3914 defa okundu.
Üzüldüğün şeye bak! 2/3/2014 12:33:37 AM 3526 defa okundu.
Yoğurt mu dedin! 2/1/2014 12:59:33 AM 3074 defa okundu.
Dönersen Islık Çal 1/30/2014 9:10:51 PM 4307 defa okundu.
İzmir Torba 1/30/2014 9:09:53 AM 3030 defa okundu.
Hokkabaz 1/25/2014 10:49:07 AM 3595 defa okundu.
Kontenjan… 1/20/2014 1:33:17 AM 3810 defa okundu.
Başlarken 1/4/2014 4:38:25 PM 5940 defa okundu.

© Silivri Haber Hattı Tüm Sakları Saklıdır. 2014